Saç Ekim Yöntemleri Nelerdir ve Nasıl Yapılırlar?

Günümüzde İzmir’de ve Türkiye’de teknoloji ve tıbbi ilerleme birçok sorunun da tarih olmasına neden olmuştur. Erkeklerin kabusu olan kellik, zamanında müdahale edildiğinde bir sorun olmaktan çıkmıştır.

Sadece erkeklerin değil kadınların da erkek tipi saç dökülmesi sorunu vardır. Bu sorunun çözümü için, birçok İzmir saç ekim merkezi yerlerinde saç ekimi yöntemleri kullanılmaktadır. Saç ekimi, ince telli saçların ya da dökülmeye başlayan saçların yerine, saçlı bölgeden alınan saçların ekilmesidir.

İnsanın kendi DNA’sından yapılan bu transfer, doğal bir sonuç vermektedir. Bu sonuç, kişinin saç yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Kaşlara ya da sakallara da saç ekiminin yapılması mümkün olmaktadır.

Saç Ekimi Yöntemleri: FUE Tekniği

En sık kullanılan saç ekim yöntemlerinden olan FUE tekniği, saç köklerinden alınan saç tellerinin, saçsız bölgeye eklenmesiyle uygulanan bir tekniktir.

Önce hastanın durumu incelenir ve saç ekimi için uygun olup olmadığına bakılır. Mevcut saç köklerinden alınan saçlar, saçsız bölgeye ekilir. Bu bölgede kullanılan saç ekimi, saç köklerinin yoğunluğuna göre belirlenen zaman diliminde ekilir.

FUE tekniği, tek tek eklendiği için herhangi bir iz kalması söz konusu değildir. Dikiş atılması söz konusu değildir ve ortalama 5 saatte tamamlanır.

Saç Ekimi Yöntemleri: FUT Tekniği

FUE tekniği ortaya çıktığından beri İzmir saç ekim merkezlerinde daha çok FUT pek tercih edilmemektedir. Çünkü kesi izi kalan ve can acıtan bir yöntemdir. Saçların belirli kısımları ameliyat kesisi ile kesilir ve saçsız bölgeye dikilir.

Bu durumda iz kalır ve kanama söz konusudur. İlk gece oturarak uyumak gerekebilir. Bir ameliyat gibi riskleri olan bu uygulama, artık çok fazla tercih edilmemektedir. Uygulama zamanını kısaltsa da, FUE yöntemi kadar etkili bir sonuç vermeyebilir.

Saç ekiminde istediğiniz sonucu almanız için FUT tekniğini tercih etmeniz gerekecektir. Çünkü saç ekim merkezlerinde FUE tekniği çok sık kullanılır.

Saç Ekiminde Anestezi Uygulanır Mı?

FUE tekniği oldukça sağlıklı bir yöntemdir. Bu yöntemin en iyi şekilde değerlendirilmesi için, muayene olmanız ve saç keşfinizi yaptırmanız gerekir.

Saçlarınızın en iyi şekilde görünmesi için saç ekim uzmanı tarafından değerlendirilecek olan saç kökü toplanır ve daha sonra bu kökler transfer edilir. Saç ekiminin yapıldığı süreç sonrası, hastanın günlük yaşamına dönmesi mümkün olmaktadır. Ancak FUT tekniğinin kullanılması, bu süreci uzatır.

FUE tekniği kullanılarak yapılan saç ekiminde sonuçlar ortalama 6 ay içinde ortaya çıkmaktadır. Daha sonra doğal bir süreç içinde saçların büyümesi başlar. Bazı durumlarda lokal anestezi tercih edilebilir.

Saç Ekimi Yöntemiyle Kaş Ekimi de Yapılıyor

Saç ekiminde kullanılan teknikle kaş ekimi de yapılabilmektedir. Aynı yöntem kullanılarak oluşturulan kaş şekline uygun bir bölgeden kıl toplanıp ekilerek kaşların kalınlaşması sağlanır.

Kaş ekimi gibi, sakal, bacak kılı ve bıyık gibi farklı estetik ekimler de yapılabilmektedir. Bu seçenekler, insanların ihtiyaçlarına göre belirlenerek, hekimin muayenesi sonucu kararlaştırılmaktadır. Her insan için kullanılacak saç kökü farklı olacağı için, ekim öncesi toplanacak olan miktar da farklı olacaktır.

Sağlığınız için ihtiyacınız olan bu tür estetik müdahalelerde, hijyen açısından da ciddi bir özen gerekmektedir. Bu yüzden güvenilir merkezlerde ve hastane koşullarında çalışan kurumlardan hizmet alınması gerekecektir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *