İç Mimarlık Kavramı

İç mimarlık, genel olarak tanımı mekanın içerisini tasarlamak olarak bilinmektedir. Bir mekanın işlev haline getirebilmek adına ve görsel olarak sunumlarının yapılmasıdır. İç mimarlığın amacı özel ve geleneksel olarak kişilerin yararlandıkları iç mekanların tasarımlarını ayarlayabilmek, sanatsal ve görsel bir biçime uygunluk sağlamak, kişisel yetenekleri ile tasarımlarını geliştirme her türlü mekanın değişikliğini ayarlama ve bunlara uygun birden fazla amaçlar bulunmaktadır. İç mimarlık mimari yapıları ve kapılarını açık ya da kapalı olarak bütün mekanlar da çalışarak ortamın popülerliğini arttırma insan faktörlerini değerlendirerek, ekonomik duruma göre ayarlamalar yapmasıdır. İç mimarlıkta ayrıntılar yer vermekten zevk alıyorsanız, tasarımlarınızı hayal gücünüz ile birleştirebiliyorsanız, mimarlık seçimi muhteşem olacaktır.

İç Mimar Neler Yapmaktadır?

İç mimarlar, yapı mimarları tarafından müşteri isteğine uygun olarak iç mekanı tamamen ve dekorasyonu ele alıp değiştiren kişidir. İç mimarlar, iç mekanın mobilyalarından, halıya, perdelere kadar mekanda değişiklikler yapar. Duvar kağıtları, kullanılacak diğer araç ve gereçleri tasarlayan buna benzer bir çok işi yaparlar. İç mimarlıkta detay ve ayrıntılara çok fazla önem verilir. Bir perde veya sandalye seçimi günlerce düşünülebilmektedir.

Çalışma Ortamları

Özel sektör de çalışma alanları daha geniştir. Ayrıca iç mimarlar kendi iş yerlerini de açabilmektedirler. Tasarım firmalarında, inşaat şantiyelerinde gayrimenkul yatırımlar da, yurt dışındaki firmalarda, yapı sektörü üzerinde üretim ya da pazarlamalarda, fuar sektöründe, restorasyon alanında, akademik sistemlerde, AVM ve alışveriş olan yerlerde, yat tasarımlarında, mobilya tasarımlarında, mutfak tasarımları gibi birden fazla çok yerde çalışmaktadırlar. Kamu sektörlerinde belediyeler ve kamu kuruşlarında çalışma imkanları vardır.

Günümüzde iç mimarların sadece i dekorasyon ile ilgilenildiği düşünülmektedir. İnsanların kafasında yer alan kısım sadece eşya seçimi yaparak yerlerini belirlemek olarak düşünülmektedir. Fakat bir eşyayı oradan alıp öbür tarafa koyarak yapılan kolay bir iş değildir. Birden fazla işi aynı anda düşünürler. Mekanın estetik tarafından hem güzel gözükmesi hem de bunu sağlarken mimari tasarımları da kafasında tasarlayabilmektedirler. Mekan da kullanılacak eşyaları, pencere, kapı detaylarına kadar en ince ayrıntılarına kadar düşünürler. İç mimar bir iş aldığında öncelikle takımını ayarlar daha sonra ise işin sonuna kadar takımı ile hep beraber olmak zorundadır. Bir binayı alışveriş merkezine dönüştürebilir ya da normal bir bina yapısını müzeye çevirebilmektedirler. Restorasyon alanlarında bilgileri olduğundan kendilerini bu alanda daha fazla uzmanlaştırabilirler.

Son zamanların gelişen teknoloji ile ısıtma teknikleri, aydınlatmaları, malzemeleri, camları ile ilgili yenilenen teknoloji ile yeni girişimler de bulunur. İç mimarlık ile ilgili olarak günümüzde fazlası ile artmakta olan bir meslektir. İç mimarlığın önemi insanlarımız tarafından daha anlaşılmış olmasa da bir çok mekanın sahibi iç mimarlara güvenerek insanların hoşuna gidecek bir mekan yaratabilmektedir. İç mimar müşterilerin isteklerine önem verir hem de kendi düşüncelerini sunarak yep yeni bir ortam ortaya çıkartır. Mekan da ilk olarak işlev olmayan yerlerini tespit eder bu sorunlara çözüm arar. Yaratıcılık özelliğini ön plana çıkarır ve iç mekanın bütün analizlerini yaparak şantiye denetimine, yapı sistemlerinden iç mekan ilişkin yapılarına kadar bilgileri düzenleyerek mekanı şık bir hale getirirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *